- Dankinje vole prirodu, pa tako vole i da njihova djeca provode mnogo vremena u prirodi. One svoju djecu puste da sami sebi smišljaju i izvode aktivnosti, bez mnogo uplitanja. Zlatni savjet koji ćete uvijek čuti: vodite svoje dijete napolje i neka bude okruženo djecom slične dobi – pustite ih da se sami druže i igraju.
- Iskren i otvoren razgovor je ključan u odgoju. Danci potenciraju iskrenost u komunikaciji i neće potencirati preuveličavanje i hvaljenje ukoliko za to nema mjesta. Za razliku od Dankinja, naše majke uglavnom previše hvale djecu, što stvara pogodno tlo za mnoge probleme u budućnosti.
- Hygge. Za ovaj termin ste sigurno čuli ili ste ga negdje vidjeli. To je stanje i trenutak zajedništva, ugodnosti, toplote, uživanja. Danci to praktikuju unutar porodice. Vole svoje vrijeme da provode u toplini doma, u miru, sa prijateljima i užom porodicom. Za ove potrebe često smišljaju interesantne zajedničke aktivnosti koje će biti zabavne svima u porodici i koje će ih zbližiti.
- Bez ultimatuma, molimo! Dankinje se uglavnom ne služe tehnikom koju često koriste roditelji na našim prostorima – postavljanjem ultimatuma. Oni djeci postavljaju pravila, ali im onda daju i potpuno povjerenje, na taj način stvarajući vrlo prijatnu atmosferu između roditelja i djece, koja ne iziskuje kršenje pravila sa jedne ili druge strane.
- Kad ste vi mirni, mirna su i djeca – to će vam često reći Dankinje. Zato je generalni savjet da, kada vidite da gubite kontrolu i ne može da savladate emociju, sačekate neko vrijeme da se smirite. Nakon toga će vam biti lakše da komunicirate, objasnite, a vaša poruka će biti jasnija i glasnija samoj djeci.
- Kada ste posljednji put pustili djecu da sami riješe situaciju ili problem u kojem su se našli? Vjerovatno se ne sjećate. Naše majke su veoma posvećene i žele da učine sve kako se njihova djeca ne bi mnogo mučila. Dankinje sa druge strane puštaju svoju djecu da se u svakodnevnim situacijama sami izbore. I to je sjajan način za učenje i odrastanje.
- Empatija je važna i o emocijama se uči od malih nogu. Da li ste znali da je Hans Kristijan Andersen iz Danske? A da li ste znali da se većina njegovih bajki završava jako tužno, ali je verzija prilagođena za američko i druga tržišta takva da ima srećan i veseo kraj? To je jedan od pokazatelja kako Danci svojim klincima ne sakrivaju stvarni život, koji je ponekad mučan, tužan, ispunjen poteškoćama, a ne nužno srećan i bogat.
Iako je Danska standardom i stilom života potpuno drugačija od BiH, ove stvari su univerzalne i vrlo primjenjive kod nas. Svi ovi savjeti pomoći će vam da odgojite dijete na pravi način tako da vam zajednički život bude jednostavan, a njihova budućnost prilično sigurna i samostalna.