6 savjeta koji će vam pomoći da bebinu kožu zaštitite od sunca

Ljeto nam je stiglo, a s njim i pitanja u vezi sa zaštitom od štetnih sunčevih zraka. Ovo pitanje je posebno važno kada se radi o nježnoj, osjetljivoj koži naših mališana.

zastita djece od sunca

Naime, djeca starosti do godinu dana treba da u što većoj mjeri izbjegavaju direktno izlaganje suncu, tako da je najbolje da ih ne izvodite vani kada su sunčevi zraci najjači (u periodu od 10 h do 17 h). Ukoliko je ipak neophodno da ih izvedete, potrudite se da ih zaštitite na najbolji mogući način.

Ovo su najvažniji savjeti kojih bi trebalo da se pridržavate:

1. Ukoliko izvodite dijete vani – koristite odgovarajuću kremu sa SPF faktorom

Bebina koža je veoma osjetljiva, pa je važno koristiti kremu za sunčanje koja je formulisana specijalno za bebe. Preporučuje se korišćenje kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) od najmanje 30. Ove kreme treba da budu širokog spektra, što znači da treba da štite od oba tipa UV zračenja – UVA i UVB.

Takođe, izaberite kremu koja je bez mirisa, bez parabena i koja je hipoalergena, kako biste izbjegli iritacije i potencijalne alergijske reakcije.

Neki dermatolozi preporučuju korišćenje mineralnih krema za sunčanje, odnosno onih koje u svojoj formuli sadrže cink oksid i titanijum dioksid, a izbjegavanje hemijskih (onih koje su formulisane na bazi sintetičkih sastojaka).

zastita djece od sunca

U svakom slučaju, kada kupite kremu najprije je testirajte na malom dijelu djetetove kože. Ukoliko ne bude nikakvih reakcija, to znači da možete da je koristite.

Međutim, važno je znati da bebe mlađe od 6 mjeseci ne bi trebalo mazati kremom za sunčanje, već se truditi da ih uopšte ne izlažete direktnom suncu. Ukoliko idete u šetnju, potpuno zaštitite kolica.

2. Redovno obnavljajte kremu za sunčanje

Čak i najkvalitetniji proizvod sa SPF faktorom neće pružiti cjelodnevnu zaštitu od sunca. Kremu treba nanijeti dvadesetak minuta prije izlaska vani i ponovo nanositi svakih dva sata ili češće. Posebno obratite pažnju na dijelove tijela koji su najviše izloženi suncu, kao što su lice, uši, ruke i noge. Ne zaboravite da kremu nanesete i na zadnji dio vrata i stopala vašeg mališana.

3. Obucite im adekvatnu odjeću

Birajte odeću izrađenu od gusto tkanog, ali tankog materijala kao što su pamuk ili lan, jer takav materijal pruža bolju zaštitu od sunca u poređenju sa šupljikavim tkaninama. Gusto tkanje pomaže u blokiranju većeg dijela sunčevih zraka.

Preporučuje se da odjeća bude malo šira, nikako preuska, i da pokriva što više kože. Izbjegavajte tamne boje koje mogu privlačiti više toplote.

4. Pri ruci uvijek imajte flašicu sa vodom i redovno hidrirajte vašu bebu

djeca na suncu

Vrućina i sunce mogu dovesti do dehidratacije, što može biti veoma opasno. Zbog toga se pobrinite da beba unosi dovoljno tečnosti. Ukoliko dojite, bebe mogu češće tražiti mlijeko, dok bebama koje se hrane adaptiranim mlijekom možete nuditi dodatnu vodu između obroka.

5. Nabavite šeširiće s obodom i kvalitetne naočare za sunce

Šeširi sa širokim obodom pružaju dodatnu zaštitu za glavu. Idealno je da šešir pokriva i štiti i vrat.

Naočare za sunce su takođe važne za zaštitu očiju od štetnih sunčevih zraka. Birajte modele koji su lagani, načinjeni od kvalitetnih materijala i koji dobro naliježu na lice, ali nemojte stavljati naočare bebama mlađim od šest mjeseci.

Preporučljivo je izabrati naočare koje imaju šire okvire ili okvire sa zaobljenim obodima kako bi pokrile što više područja oko očiju.
Savjetujemo vam da kupite model koji ispunjava ili prelazi sigurnosne standarde za dječije proizvode, kao što su ASTM (American Society for Testing and Materials) ili EN (European Norms). Ovi standardi garantuju da su naočare bezbjedne za upotrebu i da pružaju odgovarajuću zaštitu.

Prije kupovine se uvjerite da nose oznake poput 100% UV Protection ili UV400, što znači da pružaju potpunu UV zaštitu.

6. Nabavite zaslone za stakla u automobilu

Birajte zaslone koji su napravljeni od visokokvalitetnih materijala i koji nude UV zaštitu. Provjerite oznake koje potvrđuju da zaslon blokira barem 98% UV zraka, čime ćete maksimalno zaštititi bebinu kožu i oči od štetnog zračenja.

Svakako se posavjetujte sa pedijatrom prije nego što počnete koristiti kreme za sunčanje ili preduzmete bilo kakve mjere zaštite od sunca, naročito ako je vaša beba mlađa od šest mjeseci. Pedijatar može dati personalizovane savjete i preporuke koje su najbolje prilagođene specifičnim potrebama vaše bebe.

Primjenjujući ove savjete, možete stvoriti bezbjedno okruženje za svoju bebu i omogućiti joj da i ona uživa u čarima ljeta.

Podijeli tekst
Back to top