Kako pravilno čistiti oči novorođenčeta?

Održavanje higijene očiju novorođenčeta je neizostavan dio svakodnevne njege. Oči beba su osjetljive i sklone iritacijama, pa je važno redovno i pažljivo ih čistiti. Kako biste to učinili na najbolji način, dovoljno je da pratite sljedeće korake:

1. Pripremite sve što vam je potrebno

Prije nego što započnete čišćenje, pripremite sterilnu gazu, posudicu sa prokuvanom, ohlađenom vodom ili fiziološkim rastvorom. Ruke treba temeljno oprati toplom vodom i pH neutralnim sapunom, kako biste spriječili unošenje bakterija.

2. Pravilno postavite bebu

Postavite bebu na leđa, na ravnu površinu, najbolje na sto za presvlačenje ili krevet, gdje se osjećate sigurnije u kontroli pokreta. Uvjerite se da je beba mirna i opuštena prije nego što počnete sa čišćenjem očiju.

3. Čišćenje očiju

kupanje bebe

Namočite sterilnu gazu ili pamučni tufer u prokuvanu, ohlađenu vodu ili fiziološki rastvor (kupujte mala pakovanja fiziološkog rastvora). Blago iscijedite višak tečnosti, kako gaza ne bi bila previše vlažna.

Počnite od suznog kanala, odnosno od unutrašnjeg ugla oka (kod nosa) i nježno pređite prema spoljašnjem uglu oka. Važno je da uvijek povlačite gazu u jednom smjeru, kako ne biste širili nečistoće nazad prema oku.

Ukoliko niste uklonili sav sekret, ponovite postupak sa čistom gazom. Za svako oko koristite novu gazu ili tufer, kako biste izbjegli prenošenje nečistoća ili eventualnih infekcija s jednog oka na drugo.

4. Obratite pažnju na sekret ili suze

Suze i lagani sekret su prirodna pojava kod beba, ali ukoliko primijetite gust ili žućkast iscjedak, crvenilo ili otečenost, to može biti znak infekcije ili začepljenog suznog kanala. U tom slučaju, obavezno se posavjetujte sa pedijatrom.

5. Redovno čišćenje

Čistite bebine oči ujutro i prije spavanja (nakon kupanja), a po potrebi tokom dana ako primijetite suze, sekret ili krmelje. Redovna njega će pomoći u održavanju očiju zdravima i smanjiti rizik od infekcija.

6. Šta izbjegavati?

Kada je u pitanju čišćenje očiju, izbjegavajte korišćenje vlažnih maramica ili materijala koji nisu sterilni. Takođe, nikada ne koristite iste gaze za oba oka! Uvijek budite nježni i izbjegavajte pritiskanje kako ne biste iritirali osjetljivu kožu oko očiju. Nikada ne otvarajte bebine kapke prstima i ne uklanjajte krmelje dok ih dobro ne otopite fiziološkim rastvorom.

Kada se obratiti ljekaru?

Ako uočite uporno crvenilo, gust iscjedak ili ako beba ne otvara jedno oko, vrijeme je da se obratite pedijatru. Pravovremena reakcija može spriječiti razvoj ozbiljnijih problema i infekcija.

Pravilna njega očiju kod novorođenčeta ključna je za očuvanje njihovog zdravlja. Redovno i pažljivo čišćenje učiniće da vaša beba bude srećna i zdrava, a vi ćete biti mirni znajući da ste učinili sve što je potrebno.

Podijeli tekst
Back to top