Najčešće greške u mijenjanju pelena i kako ih izbjeći

Mijenjanje pelena je nešto što roditelji rade više puta dnevno, ali i pored rutine postoje greške koje mogu dovesti do iritacija, osipa ili nezgoda. Evo najčešćih grešaka koje roditelji prave i savjeta kako ih izbjeći.

mijenjanje pelena

1. Predugo čekate sa mijenjanjem pelene

Mokre ili prljave pelene koje ostanu predugo na bebi mogu iritirati kožu i uzrokovati osip. Iako moderne pelene dobro upijaju, to ne znači da beba treba dugo da ih nosi.

Poželjno je mijenjati pelenu svaka 2-3 sata ili odmah nakon velike nužde. A idealno rješenje je odabir pelena sa indikatorom vlažnosti koji će promijeniti boju kada je vrijeme za mijenjanje.

2. Ne čistite bebu temeljno

Nije dovoljno samo brzo prebrisati bebinu kožu. Ostatak urina i stolice može izazvati iritaciju, pa je važno temeljno očistiti područje blagim vlažnim maramicama ili mlakom vodom i mekanom krpicom. Kod djevojčica uvijek brišite od naprijed ka nazad kako biste izbjegli infekcije.

3. Ne dozvoljavate koži da se osuši prije stavljanja nove pelene

Zatvaranje vlažne kože u pelenu može povećati rizik od osipa i iritacija. Prije nego što stavite novu pelenu, pustite da se koža osuši prirodno ili nježno tapkajte peškirom.

4. Pelena nije pravilno postavljena

Ako je pelena previše labava, može doći do curenja, a ako je previše zategnuta, može iritirati kožu i ostaviti tragove na bebinoj koži. Podesite pelenu tako da čvrsto prijanja, ali da ne steže stomak i noge.

5. Zanemarujete znakove da je vrijeme za veću veličin

Ako primijetite crvene tragove na bebinoj koži, česta curenja ili da se pelena teško zakopčava, to su znakovi da treba preći na veću veličinu. Korišćenje premalenih pelena može biti neudobno i uzrokovati iritacije.

6. Korišćenje previše ili premalo kreme za pelensku regiju

Krema protiv osipa treba da se nanosi u tankom sloju. Previše kreme može smanjiti sposobnost pelene da upija vlagu, dok premalo može biti nedovoljna zaštita. Birajte kreme bez jakih mirisa i iritativnih sastojaka, poput ove.

7. Ne mijenjate pelenu tokom noći

Neke pelene su napravljene da traju cijelu noć, ali ako vaša beba ima osjetljivu kožu, promjena barem jednom tokom noći može spriječiti osip i nelagodu.

Izbjegavanjem ovih čestih grešaka možete olakšati sebi i bebi mijenjanje pelena, spriječiti iritacije i osigurati bebinu udobnost. Pravilna njega pelenske regije doprinosi zdravoj i srećnoj koži vaše bebe.

Podijeli tekst
Back to top