Kako pravilno čistiti baby opremu?

Kada je u pitanju bebina oprema, higijena je od izuzetnog značaja jer su novorođenčad i mala djeca posebno osjetljiva na bakterije, viruse i prljavštinu.

ciscenje flasice

Redovno i pravilno čišćenje opreme koju vaše dijete koristi može pomoći u sprečavanju infekcija i obezbjeđivanju sigurnog okruženja za njegov rast i razvoj.

Evo nekoliko važnih savjeta o tome kako pravilno čistiti različite vrste baby opreme.

1. Flašice i cucle

Flašice i cucle dolaze u direktan kontakt s bebom pa je izuzetno važno održavati ih besprijekorno čistima.

Sterilizacija flašica i cucli je najvažnija u prvim mjesecima bebinog života, kada je njen imuni sistem još uvijek u razvoju i kada je posebno osjetljiva na infekcije. U tom periodu, preporučuje se sterilizacija prije svakog korišćenja, posebno do trećeg ili četvrtog mjeseca.

To možete učiniti u sterilizatoru za bočice ili ih jednostavno kuvati u vodi 5-10 minuta. Električni sterilizatori su brza opcija, ali parno sterilizovanje u mikrotalasnoj takođe može biti efikasno.

Nakon toga možete postepeno smanjivati učestalost sterilizacije, ali je i dalje preporučljivo da je obavljate povremeno, naročito ako beba ima neki zdravstveni problem ili je koristila flašicu i cuclu kada ste van kuće, gdje postoji veći rizik od bakterija.

Kada dijete malo poraste, svakako prije korišćenja ispirajte flašicu toplom vodom i blagim deterdžentom, temeljno očistite sve dijelove, uključujući poklopac, dudu i navoj.

2. Kolica i auto sjedišta

Oprema kao što su kolica i sjedišta dolazi u kontakt sa spoljnim okruženjem i zahtijeva redovno održavanje.

  • Redovno brisanje: Nakon svake šetnje obrišite kolica vlažnom krpom i blagim sapunom. Posebno obratite pažnju na drške, dio gdje beba sjedi i sve dijelove koji se često dodiruju. Koristite sredstvo za dezinfekciju koje je sigurno za bebe, ali izbjegavajte agresivne hemikalije.
  • Pranje navlaka: Većina kolica i auto sjedišta ima navlake koje mogu da se skinu i koje možete prati u veš-mašini. Pratite uputstva proizvođača za pranje na niskoj temperaturi i bez agresivnih deterdženata.
  • Održavanje kaiševa: Kaiševe na auto sjedištu ili kolicima obrišite vlažnom krpom i blagim sapunom. Izbjegavajte potapanje u vodu, jer to može oštetiti materijal.

3. Igračke

baby stvari

Beba je stalno u kontaktu s igračkama pa je veoma važno pravilno ih čistiti.

Meke plišane igračke koje se mogu prati u mašini operite na blagom programu deterdžentom bez mirisa. Neka se igračke potpuno osuše prije nego što ih vratite bebi.

Plastične i gumene igračke možete prati ručno, toplom vodom i sapunom, prebrisati ih dezinfekcionim maramicama ili ih staviti u mašinu za pranje sudova, ako to proizvođač dopušta. Neka se igračke potpuno osuše nakon čišćenja.

Igračke koje često padaju na pod ili se iznose napolje povremeno možete dezinfikovati maramicama za dezinfekciju koje su sigurne za bebe.

Više o ovoj temi čitajte u našem tekstu: 6 savjeta za održavanje higijene igračaka

4. Prostirke i podloge za igru

Podloge na kojima beba provodi vrijeme igrajući se i puzeći takođe zahtijevaju redovno čišćenje, jer mogu postati leglo bakterija i prljavštine.

Redovno usisavajte prostirke kako biste uklonili prašinu i mrvice. Povremeno ih obrišite vlažnom krpom natopljenom u vodu i blagi sapun. Ukoliko je prostirka napravljena od vodootpornog materijala, lako je možete obrisati dezinfekcionim sredstvom.

Ako može da se pere u veš-mašini, perite je po potrebi, koristeći deterdžent bez mirisa i štetnih hemikalija.

5. Oprema za hranjenje

Oprema za hranjenje, kao što su hranilice, kašike, tanjirići i slično, dolazi u direktan kontakt s hranom pa je održavanje higijene neophodno.

  • Čišćenje hranilice: Poslije svakog obroka, obrišite hranilicu vlažnom krpom, posebno dio gdje beba sjedi i stoličicu za hranjenje. Temeljno operite dijelove koji su u kontaktu s hranom.
  • Pranje kašika i tanjirića: Kašike, viljuške i tanjirići za bebe treba prati u toploj vodi s nekoliko kapi blagog deterdženta. Ako su napravljeni od materijala pogodnog za mašinsko pranje, možete ih prati u mašini za sudove na nižim temperaturama.

6. Nosiljke

Nosiljke koje koristite takođe treba redovno čistiti. Ako se navlaka nosiljke može ukloniti, perite je u mašini na blagom programu.

Naravno, koristite deterdžente bez mirisa i jakih hemikalija. Kaiševe i jastučiće koji ne mogu da se peru obrišite vlažnom krpom i blagim sapunom.

Pravilno čišćenje baby opreme zahtijeva pažnju i dosljednost, jer je zdravlje vaše bebe u velikoj mjeri povezano s higijenom. Prilikom čišćenja, važno je koristiti proizvode bez mirisa i hemikalija koje mogu iritirati bebinu kožu i disajne puteve.

Pratite preporuke proizvođača za pranje i održavanje svake vrste opreme kako biste produžili njen vijek trajanja i osigurali sigurnu upotrebu. Na ovaj način stvarate zdravo i sigurno okruženje za vašu bebu, pružajući joj najbolje uslove za rast i razvoj.

Podijeli tekst
Back to top