Kada beba prvi put može da ide u vodu? Vodič za roditelje koji razmišljaju o ljetovanju

Ako vam je ovo prvo ljeto s bebom, vjerovatno imate mnogo pitanja. Jedno od njih je – da li beba uopšte smije da ide u vodu, kada je pravi trenutak i kako da sve prođe bez stresa? Ovaj vodič je tu da vam pomogne da se pripremite, bez komplikacija i bez prevelikih očekivanja.

bebe i kupanje

Kada beba može da ide u vodu?

Ne postoji strogo pravilo, ali većina pedijatara preporučuje da se sačekaju barem tri do četiri mjeseca, a za bazene i more oko šest mjeseci. Glavni razlog je što bebe tada već drže glavu stabilno i lakše podnose promjenu temperature.

Najvažnije je da voda u kojoj beba boravi ne bude hladna, da nije izložena direktnom suncu, i da je u vašim rukama sve vrijeme. Bilo da ste na bazenu, na moru ili u dvorištu s kadicom, početak treba da bude jednostavan i kratak.

Koliko dugo beba može da ostane u vodi?

beba na moru

Za prvi put, nekoliko minuta je dovoljno. Pet do deset minuta u toploj vodi su sasvim dovoljni da se beba upozna s novim okruženjem, a da joj ne bude previše naporno. Nakon toga je važno da je odmah presvučete i umotate u suvo, jer male bebe brzo gube toplotu.

Šta sve treba da ponesete?

  • Pelene-gaćice za plivanje
  • Peškir s kapuljačom
  • Rezervna odjeća
  • Krema za sunce (namijenjena bebama starijim od 8 mjeseci)
  • Hladovina ili suncobran
  • Voda i užina za vas

Posebno važan dio opreme su pelene-gaćice za plivanje (pogledaj ovdje). Obične pelene u vodi ne funkcionišu, jer upijaju vodu, otežaju i mogu da izazovu iritacije. Zato su pelene dizajnirane za plivanje neophodne.

Zašto odabrati Bambo Nature pelene-gaćice za plivanje?

kupanje na moru sa bebom

Za razliku od običnih pelena, Bambo Nature pelene-gaćice za plivanje ne otežavaju, ne naduvavaju se i omogućavaju bebi da se slobodno kreće. Materijal je nježan, bez parfema i potencijalnih iritansa, a kroj je dovoljno čvrst da zadrži sve što treba da zadrži – i u vodi, i van nje.

Lako se navlače i skidaju (jednostavnim kidanjem sa strane), što je roditeljima posebno važno kada se sve radi brzo, na suncu i često u nezgodnim uslovima.

Šta ako beba ne voli vodu?

To je sasvim moguće. Neke bebe burno reaguju na promjenu temperature, drugačiji zvuk, nepoznato okruženje. Nema potrebe da forsirate. Probajte drugi dan, u drugom dijelu dana ili samo na kratko u plićaku. Svaka beba ima svoj ritam.

Najvažnije je da je boravak u vodi uvijek povezan s prijatnim iskustvom. Ako se smije, opuštena je i reaguje radoznalo, to je znak da ste na dobrom putu.

Bebe mogu da idu u vodu već od nekoliko mjeseci, uz vaše prisustvo, pažljivo birano vrijeme i osnovnu opremu. Nemojte očekivati kupanje u trajanju od pola sata, već kratak, siguran i prijatan susret s vodom. Sve ostalo dolazi s vremenom.

I zapamtite, pravi izbor pelena za vodu ne čini razliku samo bebi, već i vama. Bambo Nature pelene-gaćice za plivanje su diskretan saveznik u tim prvim ljetnim pokušajima, kada je najvažnije da sve funkcioniše jednostavno, čisto i bez stresa.

Podijeli tekst
Back to top