Odvikavanje od pelena je važan korak u razvoju svakog djeteta, međutim svima je jasno da se ovo ne dešava preko noći i da je ponekad potrebno dosta vremena da dijete u potpunosti odbaci pelene i pređe na tutu.
Većina stručnjaka smatra da odvikavanje od pelena treba da nastupi između 18. i 24. mjeseca djetetovog života, no, kod neke djece ovo može da potraje i do treće, pa čak i četvrte godine.
Naime, potpuna kontrola nad pražnjenjem bešike i crijeva nastupa kada dijete nauči da prepoznaje signale koje mu tijelo šalje i svjesno kontroliše mišiće odgovorne za ove radnje.
Postoji nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir kako bi se odredilo pravo vrijeme za početak procesa odvikavanja od pelena i navikavanja na tuut. To su u prvom redu zrelost djeteta i stabilno okruženje.
Znakovi zrelosti/spremnosti
Prije nego što počnete da odvikavate dijete od pelena, važno je da ono pokaže znakove fizičke i emocionalne spremnosti. Neki od znakova zrelosti su:
- Duži „suvi periodi”: Ako djetetove pelene ostaju suve tokom dužeg vremenskog perioda, to može biti znak da je dijete spremno da pređe na tutu.
- Svijest o mokrenju i pražnjenju crijeva: Ako dijete pokazuje znakove nelagode kada je pelena prljava ili mokra, ili ako pokazuje interesovanje za tutu, to takođe može biti znak spremnosti. Očigledan znak je i ako vam dijete jasno daje do znanja da je obavilo nuždu ili da treba da obavi nuždu.
- Razvijene motoričke vještine: Ukoliko dijete može samostalno hodati do tute, povući pantalone gore i dole, te sjediti na tuti bez pomoći, znači da je možda spremno da se odvikava od pelena.
- Razumijevanje i komunikacija: Ukoliko namjeravate da počnete da odvikavate dijete od pelena, treba da budete sigurni da ono dobro razumije jednostavne instrukcije i da može da komunicira svoje potrebe, bilo verbalno ili neverbalno.
Stabilno okruženje
Pored zrelosti djeteta, važno je odabrati pravi trenutak, odnosno period u kojem se može početi sa procesom odvikavanja od pelena. Izbjegavajte periode kada se u životu djeteta dešavaju velike promjene, kao što su dolazak novog člana porodice, preseljenje ili polazak u vrtić. Stabilno i poznato okruženje može značajno olakšati proces.
Priprema i dosljednost
Jednom kada odlučite da je pravo vrijeme za početak procesa odvikavanja od pelena, važno je da budete dosljedni i strpljivi. Evo nekoliko korisnih savjeta:
- Uspostavite rutinu: Uvedite tutu kao dio svakodnevne rutine. Pokušajte da dijete stavljate na tutu u redovnim intervalima, na primjer nakon buđenja, poslije obroka i prije spavanja. Redovna upotreba tute može pomoći djetetu da razvije naviku.
- Ohrabrujte ga: Pohvalite dijete za svaki pokušaj korišćenja tute, bez obzira na ishod. Ohrabrivanje, pohvale i nagrade mogu motivisati dijete da nastavi da koristi tutu.
- Budite strpljivi i fleksibilni: Proces može potrajati i može doći do neuspjeha. Važno je da ostanete strpljivi i da ni u kom slučaju ne kažnjavate dijete za neuspjeh.
- Učite dijete higijeni: Učite dijete kako da se pravilno obriše, opere ruke nakon upotrebe tute i održava higijenu.
- Budite dosljedni kod kuće i van kuće: Pokušajte da održite istu rutinu kada ste van kuće. Idealno je da nabavite prenosivu tutu.
- Komunikacija: Razgovarajte sa djetetom o procesu kroz koji prolazi, objasnite mu šta se dešava i šta se od njega očekuje. Koristite jednostavne i jasne riječi.
Podmetači za krevet
Tokom procesa odvikavanja od pelena, naročito noću, poželjno je koristiti podmetače za krevet, kako biste zaštitili madrac od mogućih nezgoda.
Trebalo bi da potražite podmetače koji dobro apsorbuju, koji su mekani, tanki, ne sadrže hlor niti parfeme i koji su napravljeni od materijala nježnih prema koži. Upravo takvi su Bambo Nature zaštitni podmetači za krevete!
Sa dobro zatvorenim rubovima, mogućnost curenja je svedena na minimum, a sam materijal je prozračan i smanjuje rizik od iritacija kože. Zahvaljujući ovim podlogama, vaša djeca i njihovi kreveci će ostati suhi tokom cijele noći – pogotovo ako ste u fazi odvikavanja od pelena!